Strongest Eagle

http://youtu.be/nYN7sbk2kJo
Date

Saturday, April 8

Time

10:00am

Location

RAC Pavilion

Designed after the World’s Strongest Man competition, Strongest Eagle is a non-traditional strength competition that will not only test your strength but also your endurance.

Weight Classes:

Males Females
Heavy Weight ≥ 220.00 Heavy Weight ≥ 165.00
Middle Weight 190.00 – 220.00
Light Weight ≤ 189.99 Light Weight ≤ 164.99

Rules and Registration:

Competition Rules: Click here pdf

Event Rules: Click here pdf

Registration Form: Click here* pdf

*Registration forms can be completed and turned in to the Fitness or Member Services desks at the RAC

Cost:

Participation in the Strongest Eagle is free to all RAC Members. Non-RAC members are charged $10 to participate.

Heavy Toss

Females: Kettle Bell (15 lbs.)
Males: Keg Shell (23 lbs.)
4 competitors in each heat

Dead Lift

Females: Heavyweight (185 lbs.) – Lightweight (160 lbs.)
Males: Heavyweight (365 lbs.) – Lightweight (315 lbs.)
2 competitors in each heat

Tire Flip

Females: 200 lbs.
Males: 350 lbs.
3 competitors in each heat

Atlas Stones

Females: 12″ Diameter (75 lbs.)
Males: 16″ Diameter (170 lbs.)
2 competitors in each heat

Heavy Carry

No media available

Females: Cement Blocks (60 lbs.) – Sled (145 lbs.) – Keg Shell (95 lbs.)
Males: Cement Blocks (155 lbs.) – Sled (200 lbs.) – Keg Shell (160 lbs.)
5 competitors in each heat

Team Relay

Waiter’s Walk
Farmer’s Walk
Kettle Bell Swing
Sled Pull
Atlas Stone Carry
2 total teams – 1 team will compete at a time

Truck Pull

Females: Ford F150 (4,600 lbs.)
Males: Ford F250 (9,000 lbs.)
Championship Event – 1 competitor will compete at a time

2016 Results

Male Division
Class Place Name Points
Lightweight 1st Michael Tiziani 500
2nd Krystopher Thompson 400
3rd Andrew Anderson 361
Middleweight 1st David Griffin 471
2nd Miles Harrison 454
3rd Austin French 452
Heavyweight 1st Christian Stephens 469
2nd Nathan Mitchell 426
3rd Brendan Earls 419
Female Division
Class Place Name Points
Lightweight 1st Marissa Garcia 488
2nd Briana Oglesby 441
3rd Kirsten Fisk 402
Heavyweight 1st Emily Zumbro 400
2nd
3rd
Male Strongest Female Strongest
David Griffin Marissa Garcia

2015 Results

Male Division
Class Place Name Points
Lightweight 1st Justin Gregory 397
2nd Caleb Bohannon 352
3rd Eric Sullivan 340
Heavyweight 1st David Williams 371
2nd Christian Stephens 368
3rd Matthew Murray 350
Female Division
Class Place Name Points
Lightweight 1st Miranda Price 390
2nd Shelby Powell 315
3rd
Heavyweight 1st Jordin Hall 400
2nd
3rd
Male Strongest Female Strongest
Justin Gregory Miranda Price

2014 Results

Male Division
Class Place Name Points
Lightweight 1st Justin Gregory 598
2nd Patrick Babin 498
3rd Justin Adkins 491
Heavyweight 1st Brooks Pendelton 550
2nd Anthony Arndt 531
3rd Kaam’ron Sartin 498
Female Division
Class Place Name Points
Lightweight 1st Miranda Price 600
2nd Cait Turner 411
3rd
Heavyweight 1st America Minc 600
2nd Nicolasa Torres 470
3rd
Male Strongest Female Strongest
Justin Gregory America Minc
Miranda Price

2013 Results

Male Division
Class Place Name Points
Lightweight 1st Jason Wolfe 574
2nd Tyler Redd 521
3rd Eric Sullivan 520
Heavyweight 1st Norman Palencia 552
2nd Anthony Arndt 543
3rd Matthew Murray 512
Female Division
Class Place Name Points
Lightweight 1st Krystle Haskin 544
2nd Shelby Pool
Katie Corbin
520
3rd
Heavyweight 1st Kimberly Knipe 591
2nd Briana Cooke 523
3rd
Male Strongest Female Strongest
Jason Wolfe Kimberly Knipe

2012 Results

Male Division
Class Place Name Points
Lightweight/
Heavyweight
1st Brooks Pendleton 587
2nd Arin Canecchio 516
3rd Norman Palencia 504
Female Division
Class Place Name Points
Lightweight/
Heavyweight
1st Shelby Poole 548
2nd Krystle Haskin 535
3rd
Male Strongest Female Strongest
Brooks Pendleton Shelby Poole
Weight Class

Medals will be awarded to the top 3 finishers in each weight division for preliminary events.

Team Event

Medals will be awarded to each member of the winning team.

Overall Winner

Championship winners will receive a framed poster award including the original poster design and respective placement information.

Last updated: 7/8/2016

Campus Recreation & Intramurals • 2687 Bunny Akins Blvd • Statesboro, GA • (912) 478-5436 • cri@georgiasouthern.edu